EnglishTurkish
Adres: Konum Al

H.içi: 09:30 - 21:30 H.sonu: 10:00 - 21:00

dis-anestezi-acibadem

Hepimiz çoğu zaman dişçi koltuğuna oturmaktan korkarız ya da biraz çekiniriz. Genelde hastaların bizlere sıkça sorduğu uyutularak tedavi görmek yani genel anestezi (narkoz) altında diş tedavilerinin yapılması mümkün müdür ?

Evet diş hekimliğinde böyle bir tedavi yöntemi vardır ve bazı durumlarda gerekli olmaktadır.

Kimlere narkoz ( genel anestezi ) yapılabilir ?

  • Dişçi koltuğuna oturma korkusuyaşayan yetişkinlere,
  • Öğürme refleksine (Gag) sahip koltukta tedavi edilemeyen yetişkinlere,
  • İletişim kurulamayan ve koltukta tedavi edilmesi mümkün olmayan 0-7 yaş grubu çocuklara
  • Fiziksel ve/veya zihinsel engeli olan bireylere
  • Biberon çürüğü olarak adlandırılan erken dönem çocukluk çağı çürükleri, yaygın çürüklere sahip olan küçük yaştaki çocuklara,
  • Çeşitli sebeplerle tek seansta tedavi görmeyi isteyen yetişkinlere
  • Alerji, akut enfeksiyon gibi acil durumlardan dolayı tek seansta tedavi görmesi gereken çocuk hastalara,

genel anestezi altında diş tedavileri yapılabilir.

Genel anestezi altında diş tedavileri çocuk hastalar için avantajlı mıdır ?

En önemli avantajı uyumsuz ve tedavi edilmesi zor olan diş hekimi koltuğuna bile oturmaya ikna edilemeyen çocuklarda bütün diş tedavilerinin tek seferde yapılabilmesidir. Bu da hem aile için hem de çocuk için çok büyük avantaj oluşturmaktadır. Çocukların büyüdükleri zaman yaşayacağı dişçi korkusunun azaltılmasında pozitif yönde katkı sağlar.

Bu tedavi nerede ve nasıl yapılır ?

Tedavinin uzman hekimler ve sağlık personeli ekibi ile beraber tam teşekküllü ameliyathane ortamında, hastanede yapılması daha uygun olur. Diş kliniklerinde bu işlemin yapılması için gerekli ekipman sağlanabilmesine rağmen hastanede yapılması daha güvenli olur. Sebebi işlem sırasında ve sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumları (komplikasyonları) en aza indirmek.

Tedavi sırasında ve sonrasında ağrı olur mu? hasta sosyal yaşamına hemen dönebilir mi ?

Ağızdaki tüm dişlerin tedavisi tek seansta 1-3 saat kadar sürede bitirilir. Hasta tedavi sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı duymaz. Bununla beraber genel anestezi alan kişi ilaçların etkisi ile işlem öncesini unutur bu da hastanın rahatlığı ve korku psikolojisi açısından hastaya yarar sağlar. Tedavi uygulanan kişi işlemden sonra kısa sürede kendine gelir ve sonraki gün sosyal yaşamına devam edebilir.

Narkoz almak (genel anestezi) riskli bir işlem midir ?

Uyutularak tedavi görmek, teknolojik ekipmanların gelişmesiyle beraber günümüzde riskli bir işlem olmaktan çıkmıştır. Alanında uzman ekibe sahip olmanın bu duruma katkısı ise çok fazladır bu şekilde işlem sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar en aza indirgenmiş olur.

Sünnet operasyonu gibi genel anestezi altında yapılan başka tedavilerle aynı anda diş tedavileri de yapılabilir mi?

Mümkündür. Sünnet operasyonu yapılırken hasta genel anestezi altına alınmışken diş tedavileri de aynı anda yapılmış olur. Çocuğun fazladan genel anestezi alması engellenmiş olur. Ebeveynlerin işlem sonrası için endişelenmelerine gerek yoktur. Aynı sürelerde iyileşme gerçekleşecektir.

Dr. Erkan SULTANOĞLU