EnglishTurkish
Adres: Konum Al

H.içi: 09:30 - 21:30 H.sonu: 10:00 - 21:00

ortodontik-tedaviler-acibadem

Şeffaf plaklar ile tedaviler (Aligner)

Tel tedavisi görmeden dişin düzelmesi isteniyorsa, gelişen teknoloji ile birlikte yapılan şeffaf plak tedavisi günümüzde en iyi tedavi seçeneklerinden biridir.

Aligner tedavileri, telsiz bir ortodonti deneyimi için kişiye özel olarak üç boyutlu yazıcılarla üretilen şeffaf plaklar ile yapılır. Bu şeffaf plaklar çapraşık dişlerde ve dişlerin hizalanmasında kullanılır.

Şeffaf plaklar estetiktir. Tel tedavisindeki gibi dışarıdan görünen metal aksamlar yoktur. Plaklar konuşmada ve yemek yemede zorluk çıkarmamaktadır. Her yaştan hasta grubuna uygulanabilmektedir. Tedavinin düzgün ilerlemesi için günde ortalama 20-22 saat plakların ağızda olması gerekmektedir. İş görüşmeleri, davetler, toplantılar, mezuniyet, nikah, düğün gibi özel günlerde ve durumlarda hekime haber verilip plaklar bir süreliğine çıkarılabilmektedir. Plaklar sıcağa karşı hassas olduğundan sıcak yiyecek ve içeceklerde ağıza takılmamalıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Başlar Ve Süreç Nasıl İlerler?

Şeffaf plak tedavisi, ağız içi tarayıcılarla ölçü alınarak başlar. Bu ölçü firmaya iletilir ve 2-6 haftada bu ölçülere özel olarak üretilen plaklar firma tarafından yollanır. Tedaviye başlanmadan önce tedavi süresi ve tedavi sonucunda dişlerinizin son durumu belirlenmiştir. Tarafınıza e-posta yoluyla tedavinin baştan sona simülasyonu yollanır.

Seri olarak gelen plakların 10-15 gün aralıklarla sırasıyla kullanılması gerekmektedir. Serinin hepsi bitene kadar kullanılması ve hekiminizin belirlediği birkaç aylık kontrollerle tedavi süreci takip edilmektedir. Şeffaf plak tedavisinde hekim ziyaretleri daha seyrek olup randevular diğer klasik ortodontik tedavilere nazaran daha kısa sürmektedir.