EnglishTurkish
Adres: Konum Al

H.içi: 09:30 - 21:30 H.sonu: 10:00 - 21:00

zirkonyum-kaplama-acibadem

Beyaz renkli sert bir metal olan zirkonyum elementi , diş hekimliğinde nikel-titanyum gibi metallere alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Biyouyumlu, kırılma direnci yüksek bir materyaldir.

Zirkonyum kaplamalar hangi tedavilerde kullanılır?

Zirkonyum kaplamalar biyouyumlu, kırılma direnci yüksek, kazıma yöntemiyle yapılabilir ve cilalanabilir olduğundan ön-arka dişlerde kullanılabilir. Doku dostu olduğu için diş hekimliğinde çok sık kullanılır.

Zirkonyum kaplama nasıl uygulanır?

Yapılacak olan tedavi ve planlamaya göre dişlerden aşındırmalar yapılır. Hastalardan ölçü alınır ve üretilecek diş bilgisayarda modellenir. Zirkonyum kazıma cihazlarında kazındıktan sonra hastanın fotoğraflarına göre makyaj ve fırınlama yapılır. Son cila işleminden sonra hazır hale getirilir ve doğal bir görüntü sağlanır.

Zirkonyumun estetik açıdan avantajları nelerdir?

Zirkonyumdan önce kullanılan metal destekli porselenlerde kaplamaların iç yüzeyi gri renkli metallerle kaplıdır. Fakat porselenin ışık geçirgenliğinden dolayı zamanla alttaki metal yapı yansımaya ve porselenin doğal dişlere göre daha mat gözükmesine sebep olur. Zirkonyum ise kazıma yoluyla elde edildiğinden tek parça halindedir ve tamamı dişle aynı renktedir. Zirkonyumlarda doğal dişlerde olduğu gibi diş uçlarına şeffaflık eklenerek hastanın kendi diş yapısına uygun doğal estetik bir görüntü sağlanmış olur.